İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Acil Kan
Acil Kan
AYLA'NIN BABASI ÖLDÜ
AYLA'NIN BABASI ÖLDÜ
Haber Detayı
07 Aralık 2017 - Perşembe 15:02 Bu haber 4913 kez okundu
 
Yeni Taksi Dönemi Başladı
. Akıllı telefonla taksici ve yolcunun buluşma uygulaması başladı. Ancak uygulama İstanbul'daki
Bilim-Teknoloji Haberi
Yeni Taksi Dönemi Başladı

Akıllı telefonla taksici ve yolcunun buluşma uygulaması başladı. Ancak uygulama İstanbul'daki 20 bin taksiden, 4 binini kapsıyor.

Yolcular akıllı telefonlara indirecekleri iTaksi uygulaması ile bu sistemi kullanabilcekler.  Taksilere bu uygulama kapsamında  birer tablet, iki yönlü kamera, panik butonu montajı yapıldı.Harbiye'deki İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen iTaksi uygulamasının hizmete girme törenine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi katıldı.

 

İBB Başkanı Uysal törende yaptığı konuşmada “Bu uygulama, yaklaşık 2 yıllık bir çalışmanın ürünü. Bütün dünya şu anda arabası olmadan geniş bir ağı olan UBER’i konuşuyor. Vatandaşa, esnafa kolaylık ancak Türkiye’de baktığınız zaman bu sistemin bizim için sıkıntıları da var. İstanbul’da yıllardır oluşan bir taksici emeği var. Bu, her şeyi alt üst eden bir yapı. Mesele, teknolojiyi kullandığınız yerde faydalı hale getirmek” dedi.Uysal, “İstanbul’da 20 binin üzerinde taksi plakası var ise, bu sistemle teknolojiyi buluşturmak için emek verildi. İBB olarak, esnaf odası yöneticileriyle mevcut sistemi nasıl iyi hale getiririz? Burada iki önemli şey var: Biri, ticari taksilerin sokakta daha az gezerek müşteriye ulaşması. İkincisi, müşterinin daha kolay bir sistem üzerinden taksiye ulaşması. Yani iki tarafın da birbirini daha kolay bulması, bu en önemli şey. İki taraf da güvenli bir ortam istiyor. İTaksi uygulamamız, tüm problemleri çözmüş olacak” diye konuştu.

 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör: Oktay Kartal
Etiketler: Yeni, Taksi, Dönemi, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı