İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 12:43 Bu haber 21773 kez okundu
 
Türkiye'de 1 Mayıs Kutlamaları
İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ta 67 ilde etkinlikler vardı. İçişleri Bakanlığına göre etkinliklere katılım 304 bin kişiyi bulmadı.
Ekonomi- Politik Haberi
Türkiye'de 1 Mayıs Kutlamaları

BURSA

Bursa’da 1 Mayıs binlerce kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı.

İlk kutlama Mudanya ilçesinde gerçekleşti. Saat 9.00'da Mudanya Mütareke Meydanı'na yürüyen DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş, Tüm Emekliler Sendikası, Genel İş ile KESK’e bağlı sendikaların yanı sıra Emek Partisi ve CHP katıldı. Mudanya'daki kutlamada kıdem tazminatına ve iş güvencesine sahip çıkılacağı vurgusu yapıldı. Mudanya'daki kutlamadan sonra kitle, saat 15.00'teki Bursa merkez mitingine katıldı.

 

TRAKYA

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs’ta Edirne, Kırklareli'nin Lüleburgaz ve Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde on binlerce işçi ve emekçi alanlara çıktı. Kıdem tazminatının gasbına, ekonomik krize, zamlara, işsizliğe, kadın ve çocuklara yönelik şiddete karşı mücadele çağrısı yapıldı.

 

ANKARA

Ankara'da işçi ve emekçilerin 1 Mayıs adresi Tandoğan (Anadolu) Meydanı oldu. Tertip komitesinde yer alan KESK, DİSK, TMMOB, TTB, Birleşik Kamu İş ile siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri Atatürk Kültür Merkezi'nde önünde, Türk-İş’e bağlı Yol-İş, Tez-Koop-İş, Basın-İş, TÜMTİS sendikalarının Ankara Şubeleri ise Kızılay'daki Sezenler Sokak'ta toplanarak Tandoğan Meydanı'na yürüyor. Krizin faturasını kabul etmeyen emekçilerin 1 Mayıs'taki en önemli talebi ise “Kıdem tazminatıma dokunma!”

 

İZMİR

İzmir’de 4 noktada toplanan sendika, oda, siyasi parti ve kitle örgütleri ve taraftar grupları talepleriyle Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Türk-İş Alsancak Limanı’nda; DİSK, KESK, Birleşik Haziran Hareketi Borsa binası önünde; TMMOB, İzmir Tabip Odası, EMEP, HDP, TKP ve Halkevleri Cumhuriyet Meydanı’nda; EYT’liler Konak Saat Kulesi önünde; CHP ise İl Başkanlığı binası önünde toplanarak miting alanına yürüdü. Yürüyüşler sırasında sık sık “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Kıdeme uzanan elleri kıracağız”, “İş, ekmek, özgürlük”, “Katillerden hesabı emekçiler soracak”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Kıdem haktır gasbedilemez”, “Savaşa değil sağlığa bütçe” sloganları atıldı.

 

KOCAELİ

İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü 1 Mayıs Kocaeli’de de coşkuyla kutlandı. Türk-İş, merkezi 1 Mayıs kutlamasını "Kıdemime okunma" ana sloganıyla Kocaeli’de gerçekleştirdi. 100 bine yakın işçinin Perşembe Pazarı’nı doldurduğu kutlamalarda, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’da konuştu. Kocaeli’nin yanı sıra İstanbul, Ankara, Bursa, Bolu, Düzce, Zonguldak, Sakarya gibi şehirlerden de üyesi oldukları sendikalarla alanı dolduran emekçilerin de ana gündemi kıdem tazminatıydı.

Mitinge Türk-İş'e bağlı sendikaların Genel Başkanlarının yanı sıra İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Milletvekilleri Haydar Akar ve Tahsin Tarhan da katıldı. Mitingde Emek Partisi ve Vatan Partisi kortej oluşturdu. Emek Partisi “Krizin faturası patronlara! İş, ekmek, özgürlük için birleşelim” pankartı açtı; kıdem, EYT, kriz, vergi gündemli dövizler taşıdı. Türkiye Gazeteciler Sendikası ile yürüyen Kocaeli Basın Emekçileri ise, her sene olduğu gibi bu sene de elleriyle hazırladıkları pankartı taşıdı. Bu sene pankartta “Bugün haber yok! Maaştan haber ver” yazılıydı.

 

Gebze’de 1 Mayıs için Trafo Meydanı’nda toplanma çağrısı yapan Emek Partisi (EMEP), buradan Kent Meydanı’na sloganlarla yürüdü. Genel Başkan Selma Gürkan’ın da katıldığı 1 Mayıs mitingine “Gebze Emekçileri” pankartıyla Emeklilikte Yaşa Takılanlar, metal, petro-kimya işçileri ve emekçiler katıldı. EMEP’li kadınlar ve Emek Gençliği’nin kortejler oluşturduğu yürüyüşe işçiler aileleriyle katıldı. Mitinge EMEP MYK Üyeleri Levent Tüzel ve Tarık Erkan, EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Reyhan Başaran, CHP Gebze Belediye Başkan Adayı Recep Dursun gibi isimler de katıldı.

Yürüyüş güzergâhında Gebze halkı ve emekçilerin desteğini ve alkışlarını da alan EMEP, Kocaeli’nin ikinci 1 Mayıs’ını emeğin kenti Gebze’de kutladı. Yürüyüşün ardından Kent Meydanı’na ulaşan kitle, burada Enternasyonal Marşı eşliğinde saygı duruşunda bulundu.

 

DİYARBAKIR

Diyarbakır’da 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı İstasyon meydanında binlerce kişi alanı doldurdu. Miting alanında sık sık açlık grevlerine dikkat çekmek içinde sloganlar atılırken, beyaz tülbentlerle yere kritik aşamadaki açlık grevi ve tecride karşı “Yaşama ses ver” yazıldı.

Kutlamaya, TÜMTİS, TGS, EMEP, ESP, HDP, PSAKD, KKP, TKP, CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekili Bedran Öztürk, Remziye Tosun,  Pazarcı Kadınlar, Barış Anneleri, Beşiktaş Çarşı Grubu, Amed Spor taraftar gruplarından Direniş Grubu’nun yanı sıra binlerce kişi katıldı. Pazarcı Kadınlar, “Pazarcı Kadınlar Emek Gaspına Karşı Direnişte" pankartıyla alana girerken EMEP "Kar, Aştî, Azadî(İş, Barış, Özgürlük) pankartıyla alana girdi. Gazeteciler “Gazetecilik suç değil” pankartıyla alana girerek, “özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı. Alana “Amed barış en çok sana yakışır. Baharın gelişi barışı filizlendirecek”, “Barış iş ve ekmek için alandayız”, “Çocuğun çıkarmadığı sesi ol”, “Burası çok önemli. Kıdem tazminatı hakkımızı söke söke alırız” gibi çeşitli pankartlar asıldı.

 

ŞANLIURFA

Maraş'ın Elbistan ilçesinden 1 Mayıs'a katılmak için Urfa'ya giden Hak-İş'e bağlı Öz Büro-İş sendikası üyesi Elbistan Devlet Hastanesi çalışanları trafik kazası geçirdi. 5 işçi yaşamını yitirdi.

Urfa 1 Mayıs'ına katılmak üzere Elbistan'dan yola çıkan Hak-İş üyesi Elbistan Devlet Hastanesi çalışanları, Birecik yakınında trafik kazası geçirdi. Sağlık çalışanlarını taşıyan midibüsün, başka bir otomobile ve ardından bariyerlere çarparak devrilmesi sonucu meydana gelen trafik kazasında 5 işçi yaşamını yitirdi. Aralarında çocukların da bulunduğu 13 kişi de yaralandı. İşçilerden 2'sinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Yaralılar, ilk müdahalelerinin ardından hastanelere kaldırıldı.

Yaşamını yitiren işçilerin otopsi işlemleri tamamlandı. Şükran Entemiz, Melike Uysal, Onur Yay, Havva Ağca ve Gazel Kısaca'nın cenazeleri, Birecik Devlet Hastanesi morgundan alınarak, Maraş'ın Elbistan ilçesine gönderildi.

Hak-İş ve Memur-Sen’in Urfa’da düzenlediği 1 Mayıs mitingi kaza nedeniyle erken bitirildi. 

 

DÜZCE

1 Mayıs Dünya Emekçi İşçiler Günü Düzce’de az katılım olması nedeniyle mütevazi programla kutlandı. Düzce Belediyesi önünde toplanan İşçi ve memur sendikalarının temsilcileri ile siyasi partilerin temsilcileri daha sonra İstanbul Caddesi’nden Anıtpark’a kadar yürüdü. “İş, Emek, Özgürlük ve İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganlarıyla yürüyen işçiler, yürüyüş esnasında çalan 1 Mayıs marşına da eşlik ettiler. 
Anıtpark’ta kurulan alanda polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri arasında giren işçiler alan içinde toplandılar. 1 Mayıs işçi bayramı Anıtpark’ta yapılan törenler ise Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından sendikalara adına Eğitim-Sen Düzce Temsilcisi Erdal Seycan basın açıklaması yaptı. 

 

 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: 67 İLDE 138 ETKİNLİK DÜZENLENDİ

İçişleri Bakanlığı, 1 Mayıs'ta 67 ilde 303 bin 640 kişinin katılımıyla 138 etkinlik düzenlendiği açıkladı. 145 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

 

(evrensel)

 

Kaynak: (ÇHA) - Belediyeler Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Türkiye'de, 1, Mayıs, Kutlamaları,
Yorumlar
Haber Yazılımı