İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
10 Kasım 2021 - Çarşamba 13:35 Bu haber 946 kez okundu
 
Sözümüz var yarınları bizim kılacağız
Nasıl başlamalı bizi anlatmaya? Hangimizden başlamalı? Çok kalabalığız biz! Lakin kültür ve sanatın çölleştirildiği bu kurak günlerde, Filika’yı bir avuç suya indirme cesaretimizi kalabalık oluşumuzdan değil, umudumuzdan alıyoruz. Umudumuz derken aman yanlış anlaşılmasın; biz biliyoruz ki salt arzu yetmez. Biz biliyoruz ki sadece umut etmek yetmez.
- Haberi
Sözümüz var yarınları bizim kılacağız

Öylece durup Godot’yu bekler gibi beklemeye itirazı olanlarız biz! Değiştirici olmak için başka öznelerden sürekli medet ummayanlarız, “Sokakları fırçası, alanları paleti” yapanların, “hayat edebiyatın ölçülerine değil, edebiyat hayatın akımlarına uyar” diyen diyalektik sanat anlayışını benimseyen ustaların çırağı olmaya talibiz biz. 

Sanattaki yaratıcılığın kaynağının hayat olduğunu bilenleriz biz. “Nasıl olsa birileri değiştirir, birileri bu çölden kurtarır” diyerek gece düşleri kurmayanlarız. Anlamlı bir gündüz düşü kurduk. Ve o düş bize dedi ki “anlamlı gündüz düşü fantezileri sabun köpükleri çıkartmaz, pencereler açarlar, o pencerelerin ardında gündüz düşünün pekâlâ biçimlendirilebilir imkanlarla dolu dünyası açılır”. İşte biz biçimlendirilebilir o dünyaya açılmak için Filika’yı, bir avuç suya indirme arzumuzu şiddetli bir istekle birleştirdik.

“Filika yapacak malzemeniz, bir çiviniz bile yok” diyenler oldu. Evet, yoktu. Ama gündüz düşlerimiz, şiddetli isteğimiz ve inadımız vardı! İnadı, iradesi olanlardık biz!  

“Çölde Filika yapmak mı, siz aklınızı mı kaçırdınız?” diyenler oldu. Hayır, aklımızı kaçırmadık. Biz biliyoruz ki çölün ardı derya deniz.  Biz biliyoruz ki yarın bizimdir.

Filikalılarız biz. Filikaca konuşanlarız. Dizeleri ile göğü maviye boyayanlar, gitarı ile güneşi çağıranlar, bulutları perdesi yapanlar, taşı yontup can verenler, memleketin insan manzaralarına uzaktan bakmayanlar… Uzun lafın kısası memleketteniz biz. Öğretmeniz, işçiyiz, yazarız, emekliyiz, öğrenciyiz, tiyatrocuyuz, doktoruz, iş arayanız ama hepimiz emeği ile dünyayı kuranız… Ve şimdi hepimiz Filika’yı güzel günler gelsin diye maviliklere sürüyoruz. Haydi durmayın; gelin el verin, omuz verin gidelim tam yol ileri!

Kültür ve Sanat’ta yaratılan-yaratılmaya çalışılan çölleşmeye karşı ilkeli bir ses ve açılım yaratmalı. Peki ama bunun için “Ne yapmalı?”

Filika Kültür; “kanla beslenen ilahlara değil, insana dairdir sözümüz” şiarıyla tüm Kültür ve Sanat dostlarına “merhaba” diyor.

Ne demişti usta?.. “Önemli olan; sadece dünyayı değişik biçimlerde yorumlamak değil, dünyayı değiştirmektir” … Bizler de dünyayı Kültür ve Sanat aracılığıyla da yorumlamanın, yorumlarken de değiştirmenin uğraşısıyla Filika’da kendimize hep ne yapmalı diye sorduk, soracağız…

Yarına doğmak adına! Nicedir durmanın, durup dolmanın eşiğine gelmiş olan Kültür ve Sanat, bizce artık “var olmanın” kapısındadır. Varıp bir şeyler yapmanın… Filika Kültür, geldiği noktada “varıp bir şeyler yapmanın” kapısını açmak üzere “yarına doğacak olanın” muştusunu taşıyor bağrında. Dünden bugüne, bugünden yarına…

Filika Kültür, gerek niteliği gerekse niceliği ile Kültür ve Sanat alanında “onsuz edilemeyen bir şey” olmayı hedefliyor. Ama neden “onsuz edilemeyeceği”ne dair bir soruya yer bırakmayacak denli net bir cevapla beraber: Filika Kültür’ün cevabı, Filika Kültür’ün kendisi olacaktır.

Toplumsal yaşamın her bir gözeneğine sızmış olan büyük çürümenin ortasında, kültürel ve sanatsal çürümeye karşı oluşturulan biraradalığın temel sorusu şudur: “Ne yapmalı?

Filika Kültür, geçmişin tüm birikimini kucaklayıp geleneği tümüyle sahipleniyor, Kültür ve Sanat alanında geçmişten aldığı güçle yeni bir geleceği var etmenin yoluna koyuluyor.

                                                            ATÖLYELERİ

ALMANCA ATÖLYESİ

Bu atölyede; Uluslararası Standart’ta geçerli olan ve A1 & A2 & B1 & B2 olarak tanımlanan seviyelerde Almanca eğitimi verilecek. Atölye katılımcıları günlük yaşamdan gündelik konuşmaya kadar Alman dilini ve kültürünü tanıma fırsatı bulacak.

Atölye Yürütücüsü:             Özge Aslan

Atölye Günü:                        Pazar 14.00 – 17.00

Başlangıç Tarihi:                  5 Aralık 2021

Kontenjan:                               20 Katılımcı

Haftada 1 gün olmak üzere 5 Aralık 2021 – 5 Haziran 2022 dönemini kapsayacak olan atölye, 16 yaş ve üzeri herkese açıktır.

 

GİTAR ATÖLYESİ

Bu atölyede temel amaç; katılımcıların, sevdikleri parçaları keyifli bir şekilde icra etmeleri ve bununla beraber yaşamlarına güzellikler, güzel anlar katmalarıdır. Süreç içinde katılımcılar genişleyen bir repertuvar eşliğinde gitar eğitimlerinde ilerleme göstereceklerdir. Atölyede; pratiğin yanı sıra teori, şarkı öğrenme, beste yapabilme, kulak ve ritim eğitimi, el-göz koordinasyonu, sağ-sol el koordinasyonu, tonlar, nota okuma, solo gitar, ritim gitar ve bunlarla bağlantılı konuların eğitimi verilecektir. 

Atölye Yürütücüsü:             Turgay Yakut

Atölye Günleri:                    Pazartesi 19.30 – 21.30 / Çarşamba 19.30 – 21.30

Başlangıç Tarihi:                    18 Ekim 2021

Kontenjan:                               16 Katılımcı

Haftanın 2 günü olmak üzere 18 Ekim 2021 – 1 Haziran 2022 dönemini kapsayacak olan atölye, 16 yaş ve üzeri herkese açıktır.

 

İNGİLİZCE ATÖLYESİ

Bu atölyede; Uluslararası Standart’ta geçerli olan ve A1 & A2 & B1 & B2 olarak tanımlanan seviyelerde İngilizce eğitimi verilecek. Atölye katılımcıları günlük yaşamdan gündelik konuşmaya kadar İngiliz dilini ve kültürünü tanıma fırsatı bulacak.

Atölye Yürütücüsü:             Filiz Kılıç

Atölye Günleri:                    Pazartesi 18.00 – 20.00 / Salı 18.00 – 20.00

Başlangıç Tarihi:                  18 Ekim 2021

Kontenjan:                               20 Katılımcı

Haftanın 2 günü olmak üzere 18 Ekim 2021 – 31 Mayıs 2022 dönemini kapsayacak olan atölye, 16 yaş ve üzeri herkese açıktır.

 

İSPANYOLCA ATÖLYESİ

Bu atölyede; Uluslararası Standart’ta geçerli olan ve A1 & A2 & B1 & B2 olarak tanımlanan seviyelerde İspanyolca eğitimi verilecek. Atölye katılımcıları günlük yaşamdan gündelik konuşmaya kadar İspanyol dilini ve kültürünü tanıma fırsatı bulacak.

Atölye Yürütücüsü:             Togay Kılıçoğlu

Atölye Günleri:                    Salı 19.30 – 21.30 / Perşembe 19.30 – 21.30

Başlangıç Tarihi:                  19 Ekim 2021

Kontenjan:                               20 Katılımcı

Haftanın 2 günü olmak üzere 19 Ekim 2021 – 2 Haziran 2022 dönemini kapsayacak olan atölye, 16 yaş ve üzeri herkese açıktır.

 

KISA FİLM ATÖLYESİ

Bu atölye; katılımcıların, Kısa Film’in sinema sanatındaki ‘ayrıksı’ konumuna dair kavrayışlarının gelişmesini ve Kısa Film üretimi yaparak profesyonel düzeyde sinema üretiminin gerektirdiği temel planlama ve uygulama yetilerini kazanmalarını hedefliyor. Katılımcılar; animasyon, belgesel, deneysel, kurmaca formatlarındaki (teorik-pratik) Kısa Film yaratılarını geliştirip gerçekleştirebilecekler. Atölye sürecini tamamlayan katılımcılar; özgün yönetmenlik dillerini sergileyebilecekleri bir Kısa Film’in hikayesini sezebilecek ve söz konusu hikayeyi profesyonel düzeyde bir Kısa Film’e dönüştürebilecek noktaya geleceklerdir.

Atölye Yürütücüsü:             Murat Çetinkaya

Atölye Günü:                       Cumartesi 11.30 – 13.30

Başlangıç Tarihi:                 23 Ekim 2021

Kontenjan:                           20 Katılımcı

Haftada 1 gün olmak üzere 23 Ekim 2021 – 8 Ocak 2022 dönemini kapsayacak olan atölye, 18 yaş ve üzeri herkese açıktır.

 

RESİM ATÖLYESİ

Bu atölyede katılımcılar; Kol Açma Hareketleri (Çizgi Çalışması, Dik ve Diyagonal Hareketler, Rahat Hareketler), Geometrik Desen Çalışmaları (Çizgi, Noktalama), Natürmort (Kompozisyon Kuralları, Yerleştirme, Kare-Daire-Üçgen Temel Formların Anlaşılması), Anatomi Çalışmaları (Beden Kompozisyonu, Beden ve Hareket), Proposion, Perspektif, Işık-Gölge Kullanımı, Modülasyon, Bedene Dair Detay Çalışmaları, Model Çalışması, İmgesel Natürmort ve İmgesel Kurgu eğitimi alacak. 

Atölye Yürütücüsü:             Ferhat Tunç

Atölye Günü:                           Pazar 11.30 – 13.30

Başlangıç Tarihi:                  24 Ekim 2021

Kontenjan:                               20 Katılımcı

Haftada 1 gün olmak üzere 24 Ekim 2021 – 5 Haziran 2022 dönemini kapsayacak olan atölye, 16 yaş ve üzeri herkese açıktır.

 

TİYATRO ATÖLYESİ

Oynamak – Eylemek – Eğlenmek – Üretmek

Tüm sanatlar gibi Tiyatro Sanatı da, kaynağını insanda buldu. İnsan aynı zamanda oyuncu oldu. Gösterdi, görünenin ardındaki görünmezi. Bunun için de, önce donandı oyuncu. Donandı gövdesi, duygusu, sesi, diksiyonu, mimiği ile. Donandı dekoru, kostümü, ışığı ile. Donandı teorik, estetik, teknik bilgisi ile. Öyle çıktı oyuncu sahneye ve öyle gösterdi insanı insana, dünyayı dünyaya.

Filika Kültür Tiyatro Atölyesi, sizleri bu keyifli yolculuğa çağırıyor ve diyor ki;

“Haydi, çıkın ışığa!”

Atölye Yürütücüleri:           Nedim Serkan Durak – Hande Halilbeyoğlu

Atölye Günleri:                    Çarşamba 19.30 – 21.30 / Cumartesi 11.30 – 13.30

Başlangıç Tarihi:                  20 Ekim 2021

Kontenjan:                               16 Katılımcı

Haftanın 2 günü olmak üzere 20 Ekim 2021 – 4 Haziran 2022 dönemini kapsayacak olan atölye, 18 yaş ve üzeri herkese açıktır.

ZEYBEK ATÖLYESİ

Zengin bir örf, adet ve geleneği barındıran, zulme ve haksızlığa karşı mücadele veren, kimsesizleri koruyup kollamayı gerekli kılmış kültürel bir geleneği içeren Zeybeklik, Anadolu  kültürünün önemli  bileşenlerinden biridir. Zeybeklik, cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte sona ermiştir  ancak   gerek dansları, gerek kıyafetleri ile Anadolu kültürünün önemli bir parçası olarak günümüzde yer almakta,  pek çok  zeybek geleneği  modern çağın  koşullarıyla harmanlanarak, varlığını sürdürmektedir.

Bu atölyede sırasıyla; Harmandalı, Yörük Ali, Çökertme ve Kerimoğlu zeybek dansları öğretilecektir.

Atölye Yürütücüsü:           Saadet Bayav

Atölye Günü:                    Cuma 19.30 – 21.30

Başlangıç Tarihi:                  10 Aralık 2021

Kontenjan:                           16 Katılımcı

Haftada 1 gün olmak üzere 10 Aralık 2021 – 3 Haziran 2022 dönemini kapsayacak olan atölye, 18 yaş ve üzeri herkese açıktır.

Adres ve İletişim:

Yalı Mah., İmam Ali Sk., No: 17, Maltepe - İstanbul

(0530) 908 19 17

 
Kaynak: (ÇHA) - Marmara Çağdaş Ajansı (Özel) Editör: Fevzi Işık
Etiketler: Sözümüz, var, yarınları, bizim, kılacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı });