https://analytics.google.com/analytics/web/?hl=tr&pli=1#/report-home/a113146427w168565676p168655814
İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 15:53 Bu haber 4619 kez okundu
 
Özgür Basın Eylemi
Özgür basın çalışanları, Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan gazeteciler İsminaz Temel ve Havva Cuştan'ın, 16 Temmuz'da görülecek duruşması öncesi cezaevi önünde "Gazetecilik suç değildir" şiarıyla balon uçurdu.
Ekonomi- Politik Haberi
Özgür Basın Eylemi

Özgür basın çalışanları, Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü İsminaz Temel ve muhabiri Havva Cuştan'ın, 16 Temmuz'da görülecek duruşması öncesi cezaevi önünde "Gazetecilik suç değildir" şiarıyla balon uçurdu.

 

TGS üyesi ve Cumhuriyet gazetesi muhabiri Seyhan Avşar'ın sunduğu eylemde  CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, DİSK Basın- İş Temsilcisi Aylin Kaplan, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu’ndan Gülfem Karataş birer konuşma yaptı. 

 

Konuşmalar sırasında “Özgür basın susturulamaz”, “Susma haykır haber almak haktır”, “Gazeteciler çıkacak yine yazacak”, “İsminaz, Havva çıkacak yine yazacak” sloganları atıldı. 

 


Grup adına basına açıklamayı TGS üyesi ve JİNNEWS muhabiri Evrim Kepenek okudu. “Şuan arkamızda görmüş olduğunuz bu binanın üzerinde Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yazıyor ancak bizce burası bir kadın haber merkezidir” diyerek sözlerine başlayan Evrim, “Çünkü bu duvarlar arasında tam 7 kadın gazeteci tutuluyor. Reyhan Hacıoğlu, Havva Çuştan, Pınar Gayip, İsminiz Temel, Hicran Ürün, Semiha Şahin, Pınar Tarlak arkadaşlarımız aylardır bu cezaevinde. Tutuklu meslektaşlarımızdan Havva ve İsminaz 16 Temmuz Salı günü tutuklu oldukları dava kapsamında Çağlayan’daki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. Bu dava kapsamında ayrıca Sezin Uçar ve Özlem Gümüştaş da tutukludur” dedi.
Eylem, balonların cezaevine doğru uçurulması ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Özgür, Basın, Eylemi,
Yorumlar
Haber Yazılımı