https://analytics.google.com/analytics/web/?hl=tr&pli=1#/report-home/a113146427w168565676p168655814
İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 11:57 Bu haber 12403 kez okundu
 
Ölüm Yıldönümünde Bedrettin Cömert
Bedrettin Comert'in 1978 yılında Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde akademisyen olarak görev yaparken öldürüldüğünü belirten Uğur Mumcu, demişti: "İlerici, namuslu, kendi halinde, sessiz, çalımsız, gösterişsiz bir aydındı cömert... Böyle insana nasıl kıyılır?
Ekonomi- Politik Haberi
Ölüm Yıldönümünde Bedrettin Cömert

Okul birincisi

 

27 Eylül 1940 yılında Samsun’un Vezirköprü ilçesinde doğmuştu Bedreddin Cömert. Sivas Lisesi’nde parasız yatılı okuyup liseyi birincilikle bitirmiş, İtalya’dan burs alarak “Roma Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı” bölümünden mezun olmuştu. Roma Üniversitesi Felsefe Enstitüsü’nde “Son Elli Yılda Türkiye’de Sanat Eleştirisi” adlı teziyle doktorasını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönen Cömert, 1972 yılında artık Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi bölümünde öğretim görevlisidir. “Benedetto Croce’nin Estetiğinde İfade Kavramı ve İfadenin İletimi Sorunu” adlı tezi ile ikinci doktorasını tamamlayıp “Sanat tarihi doktoru” ünvanını alır.

Şiirle başlamıştır işe aslında. Dönemin bütün edebiyat dergilerinde adı vardır ama bir süre sonra artık eleştirmenlik mecrasını tercih eder. Şiirleriyse, ancak ölümünden sonra kitap haline getirilecektir.

Sanat tarihinin efsane kitabı olan Ernst Gombrich’in “Sanatın Öyküsü”nün çevirisiyle TDK 1977 ödülünü alması da bu yıllara rastlar. Aynı süreçte, Croce’nin Estetiği, Eleştiriye Beş Kala, Estetik, Mitoloji ve İkonografi, Giotto’nun Sanatı gibi kitapları peşpeşe yayınlanır.

Tartışmasız olarak dönemin en güçlü eleştirmeni sayılan Cömert, derin kavrayışının yanında ilkeli bir duruşa da sahiptir.

 

Tehdit ve ölüm

 

Aynı zamanda Tüm Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı olan Cömert, tam da o sıralarda Ülkü Ocakları tarafından açıkça ölümle tehdit edilmektedir.

Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, cinayetin azmettiricisi sıfatıyla Abdullah Çatlı hakkında tutuklama kararı çıkardı. Polis, Rıfat Yıldırım, Üzeyir Bayraklı ve “Ahmet” isimli 3 saldırganı belirledi. İlk ikisi çoktan Almanya’ya kaçmıştı. Sonraları, 1985’te Almanya’da 1.5 kilo eroinle yakalanıp tutuklandılar ama Türkiye’ye iade edilmeyip serbest bırakıldılar. Rıfat Yıldırım, 2002’de Türkiye’ye iade edildi ve Cömert davasında “delil yetersizliği”nden beraat etti. Üzeyir Bayraklı ise 1992’de öldürüldü.

 

Kaynak: gazete karınca

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ölüm, Yıldönümünde, Bedrettin, Cömert,
Yorumlar
Haber Yazılımı