İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
20 Ekim 2017 - Cuma 20:16 Bu haber 3697 kez okundu
 
Nötron yıldızları çarpışınca
Bilim insanları, iki nötron yıldızının çarpışmasıyla oluşan katalizmik patlamada uzaya bazı metallerin yayıldığını tespit etti. Bakın bu metaller neymiş ?
Bilim-Teknoloji Haberi
Nötron yıldızları çarpışınca

Bilim insanları, iki nötron yıldızının çarpışmasıyla oluşan katalizmik patlamada uzaya altın, gümüş ve platin gibi değerli metallerin yayıldığını tespit etti.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Lazer İnterferometre Kütle Çekimsel Dalga Gözlemevinden (LIGO) yapılan açıklamada, gözlemevinin Washington ve Louisiana eyaletlerindeki ikiz dedektörlerinin, 17 Ağustos’ta dünyadan 130 milyon ışık yılı öteden güçlü bir kütleçekimsel dalga sinyali aldığı, sinyalle aynı anda Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Fermi Uzay Teleskobunun da gökyüzünde bir gama ışıması kaydettiği bildirildi.

Açıklamaya göre, bilim insanları, her iki etkinin birbirinin etrafında hızla dönen iki nötron yıldızının çarpışmasıyla meydana gelen aynı kozmik olaydan kaynaklandığını belirledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Harward Üniversitesinden Edo Berger, “Görülebilir ve kızılötesi ışığın özelliklerinden yola çıkarak bu tek hadisede ortaya çıkan tüm ağır elementlerin kütlesinin Dünya’nın kütlesinin 16.000 katı büyüklüğünde olduğu sonucuna varıyoruz. Keza bu elementlerin içindeki altın ve platinin oranıysa dünyanın kütlesinin tam 10 katı büyüklüğünde” ifadelerini kullandı.

LIGO’nun bilgilendirmesiyle dünya üzerinde veya yörüngede bulunan 70’e yakın uydu ve teleskop çarpışma sonrası oluşan ışıma ve yayılma etkileri gözlemlemek üzere enstürmanlarını “kilonova” olarak adlandırılan patlamaya çevirdi.

Telekop ve ölçüm aygıtları, patlama sonrası uzay boşluğuna yayılan kalıntılarda altın, gümüş ve platin gibi değ metallere ait ayırt edici kimyasal izler tespit etti.

LIGO daha önce dev kara deliklerin çarpışmasından kaynaklanan kütle çekim dalgalarını kayda almayı başarmış, ancak bunlara ışıma gibi herhangi bir doğrudan gözlem eşlik etmemişti.

Bilim insanları, nötron yıldızlarının çarpışmasının kayda alınmasının evrenin maddi yapısının anlaşılması açısından büyük önem taşıdığının altını çiziyor.

Simyacıları yüzyıllardır meşgul eden, altın gibi değerli metallerin nasıl oluştuğunun sırrı da bu gözlemle açıklığa kavuşmuş oluyor.

kaynak: euronews

Kaynak: (ÇHA) - Belediyeler Editör:
Etiketler: Nötron, yıldızları, çarpışınca,
Yorumlar
Haber Yazılımı