https://analytics.google.com/analytics/web/?hl=tr&pli=1#/report-home/a113146427w168565676p168655814
İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
25 Temmuz 2018 - Çarşamba 13:37 Bu haber 5815 kez okundu
 
Kenan Budak, kabri başında törenle anıldı
25 Temmuz 1981’de İstanbul Zeytinburnu’da polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden DİSK’e bağlı Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Kenan Budak anıldı. DİSK Konfederasyonu üyesi İlerici Deri-İş sendikası Genel Başkanı KENAN BUDAK, katledilişinin 37. yılında 25 Temmuz 2018, Çarşamba günü Silivrikapı’daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.
Ekonomi- Politik Haberi
Kenan Budak, kabri başında  törenle anıldı

İşçi Sınıfı Önderlerinden Kenan Budak'ın ölümünün 37.yılında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK  eski Genel Başkanı Rıdvan Budak, CHP Zeytinburnu  İlçe Başkanı Metin Doğan, Kurultay Delegesi  Kemal Çınak, Beştelsiz Mahalle Başkanı  Özkan Atma ve  delege Eyüp Cankurtaran İle  sivil toplum kuruluşları, direnişteki Real Market- Medya Markt İşçileri ve halkın yoğun katılımıyla mezarının başında yapılan törenle anıldı.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, kalabalık, ağaç ve açık havaGörüntünün olası içeriği: 17 kişi, kalabalık, ağaç ve açık hava

 

KENAN BUDAK KİMDİR  ? 

 

Kenan Budak.jpg

Kenan Budak, (d. 1952, Tercan, Erzincan, Türkiye - ö. 25 Temmuz 1981, Zeytinburnu, İstanbul, Türkiye), Devrimci, Sosyalist sendikacı.

Kurucuları arasında yer aldığı DİSK’e bağlı İlerici Deri-İş Sendikası genel başkanıyken, 25 Temmuz 1981 tarihinde İstanbul’un Zeytinburnu semtinde polis tarafından vurularak öldürüldü.

1952 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Kenan Budak, ekonomik nedenlerle göç etmek zorunda kalan ailesiyle birlikte 1955 yılında İstanbul’a gelir. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için çalışmak zorunda kalması nedeniyle ortaokul ikinci sınıftan ayrılır ve daha çocuk yaşlarında işçi sınıfına katılır. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra, çalışma koşulları son derece ağır olan Kazlıçeşme’deki deri atölyelerinde deri işçisi olarak çalışmaya başlar.

1968 yılında deri işkolunda sendikal çalışmalara ilk adımını atar. 1975’te Bağımsız Bağırsak ve Deri İşçileri Sendikası (Bar Der-İş) içerisinde sendikal çalışmalara katılır. Bu sendikanın DİSK’e katılmasında yoğun emek harcar ve 1976 yılında DİSK’e bağlı olarak kurulan İlerici Deri-İş Sendikası’nın genel başkanlığına getirildikten sonra Bar Der-İş Sendikası, İlerici Deri-İş’e katılır. DİSK’in 1977 yılında yapılan 6. Genel Kurulu’nda Abdullah Baştürk’ün listesinden DİSK Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. DİSK’in 1980 yılında yapılan 7. Genel Kurulu’nda devrimci demokrat muhalefet grubu içinde yer alır.

Siyasal mücadelede de aktif olarak yer alan Kenan Budak, sosyalist lider Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın düşünce ve davranış çizgisine yakınlaşır. 12 Mart Muhtırası'nın ardından önce Türkiye Sosyalist İşçi Partisi’ne (TSİP), ardından Hikmet Kıvılcımlı’nın kurucusu olduğu Vatan Partisi’ne katılır. Vatan Partisi’ndeki ayrışma sürecinde 1979 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte Sosyalist Vatan Partisi’nin (SVP) kuruluşuna katılır ve bu partide önemli görevler üstlenir.

12 Eylül Darbesi sonrasında Sıkıyönetim Komutanlığı’nın “arananlar” listesinde yer alır. Askeri cuntaya teslim olmaz, sendikal ve siyasal mücadelesini zor koşullar altında sürdürür. Bu süreçte tutuklanan DİSK üye ve yöneticilerine destek ve 12 Eylül askeri yönetimine karşı direniş hareketini örgütlemeye çalışır.

25 Temmuz 1981 tarihinde, İstanbul Yedikule’de polisler tarafından vurularak öldürülür. Kenan Budak her yıl, Silivrikapı’da bulunan mezarı başında dostları ve mücadele arkadaşları tarafından anılır.

Kaynak: (ÇHA) - Marmara Çağdaş Ajansı (Özel) Editör:
Etiketler: Kenan, Budak,, kabri, başında, , törenle, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı