İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
19 Ekim 2017 - Perşembe 17:03 Bu haber 4209 kez okundu
 
Japonlar Ay’da dev bir mağara buldu
Japon uzay ajansı, Ay üzerinde devasa bir mağara bulduğunu açıkladı. Mağaranın ileride astronotları tehlikeli radyasyondan ve sıcaklık değişimlerinden koruyacak bir yapı olabileceği düşünülüyor.
Bilim-Teknoloji Haberi
Japonlar Ay’da dev bir mağara buldu

Japonya’nın SELENE isimli Ay gözlem uydusu çarpıcı bir keşfe imza attı. SELENE, Ay üzerinde 50 kilometre uzunluğunda ve 100 metre genişliğinde devasa bir mağara tespit etti. Mağaranın aslında 3,5 milyar yıl önceki volkanik faaliyetler sonucu lavların akışıyla oluştuğu tahmin ediliyor.
Japon bilim insanlarının ortaya çıkardığı bu mağara, ABD’de yayımlanan “Jeofizik Araştırma Belgeleri” adlı bilimsel dergide tarafından okuyuculara duyuruldu. Japon Uzay Keşif Ajansı araştırmacılarından Juniçi Haruyama, AFP'ye yaptığı açıklamada, “Daha önce de Ay’da lav yataklarının olduğu düşünülüyordu ancak bugüne kadar bunu doğrulayabilecek bir bulgu elde edememiştik” dedi.
Ay’da keşfedilen yeraltı mağarası, “Marius Tepeleri” denen bölgenin altında bulunuyor. Mağaranın ileride Ay’da çalışma yapacak olan astronotlar için güvenli bir bölge olarak da kullanılabileceği belirtiliyor.
Haruyama henüz mağaranın içinde ne olduğunu bilmediklerini ancak gelecekte yapılacak araştırmalar sonucunda daha detaylı bilgi sahibi olacaklarını söyledi.
Japonya haziran ayında, 2030 yılında Ay’a astronot gönderme planları olduğunu açıklamıştı.


Kaynak: AFP

Kaynak: (ÇHA) - Belediyeler Editör:
Etiketler: Japonlar, Ay’da, dev, bir, mağara, buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı