İstanbul'da saat: sanalbasin.com üyesidir
Haber Detayı
03 Kasım 2021 - Çarşamba 16:28 Bu haber 593 kez okundu
 
İstanbul’dan Rusya’ya ‘Saydam Çizgiler’le yolculuk
Maltepe Belediyesi’nin kasım ayındaki sanat etkinlikleri ressam Doğan Soysal’ın ‘Saydam Çizgiler’ isimli sergisinin açılışıyla başladı.
- Haberi
İstanbul’dan Rusya’ya ‘Saydam Çizgiler’le yolculuk

 Çocuk yaşlarından itibaren sulu boya resim sanatı ile ilgilenen Elektrik Mühendisi Soysal özellikle peyzaj ve şehir manzaraları üzerine çalıştı. Soysal, “St. Petersburg ve Moskova olmak üzere 10 yıl bulunduğum Rusya’da sulu boya teknikleri üzerine araştırma ve çalışmalar gerçekleştirdim. Bu dönemde yapmış olduğum çalışmaları 2015 yılında Moskova’da Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı Dom Valoshina sergi salonunda Saydam Çizgiler isimli sergimle sundum” dedi. 

 TARİHİ ESERLERDEKİ ‘O AN’LAR

 Tarihi ve görkemli mimari eserlerin önünde sıradan anları yakalamaya çalıştığını belirten Soysal “Sulu boya saydamdır. Bu sergi bir sokak öyküsüdür. Zihindeki o kareyi, görkemli tarihi binaların önünde günlük hayatın keşmekeşi içinde çevresini görmeden geçip giden insanları, denizde hafif hafif dalgalanan bir vapuru, bütün bunların içimizde yarattığı mutluluğu, güneşli, yağmurlu, sisli puslu havayı saydam çizgiler ile aktarmayı amaçladım.” diye konuştu. Sergide Ayasofya’dan Boğaziçi’ne, Gülhane’den Çukurcuma’ya, Ulus’tan St. Petersburg ve Moskova’ya mimari eserlerle sanat yolculuğuna çıkılıyor. Sergide sanatçının, İstanbul’un Osmanlı dönemi mimari eserleri, Moskova’nın Stalin ve öncesi dönemi mimarisi ve keskin gün batımı ışıklarından ilham aldığı eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

 Soysal’ın sergisi Profg, Dr, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde 18 Kasım’a dek Galeri A+B’de ziyaret edilebilecek.

Kaynak: (ÇHA) - Maltepe Belediyesi Editör: Fevzi Işık
Etiketler: İstanbul’dan, Rusya’ya, ‘Saydam, Çizgiler’le, yolculuk,
Yorumlar
Haber Yazılımı });